Wiele osób zastanawia się, czy warto pomijać kolację, jeśli chce schudnąć. Eksperci w tej dziedzinie radzą przede wszystkim, by jeść wszystkie posiłki w ciągu dnia i nie pomijać żadnego z nich.

Jeśli naprawdę chcesz schudnąć, powinieneś stosować dietę niskotłuszczową i codziennie uprawiać jakiś sport. Pożywny i zdrowy posiłek, taki jak sałatka lub ryba z grilla, nigdy nie jest zły, ponieważ ma niską zawartość tłuszczu i dostarcza organizmowi różnych składników odżywczych. Następnie porozmawiamy o tym, czy rzeczywiście należy pomijać kolację, aby schudnąć, czy też należy zmienić nawyki żywieniowe, aby utrzymać formę i schudnąć.

Czy pominięcie kolacji to dobre rozwiązanie?

Problem z kolacją nie polega na tym, czy się ją je, czy nie, ale na tym, kiedy się ją je. Zjedzenie kolacji o 18.00-19.00 nie jest tym samym, co zjedzenie jej o 22:30. Zbyt późne spożywanie kolacji nie jest korzystne dla organizmu i prowadzi do gromadzenia się dodatkowych kilogramów.

Przed położeniem się do łóżka dobrze jest przetrawić kolację. Według ekspertów ds. żywienia kluczem jest spożywanie kolacji dużo wcześniej, aby zapobiec odkładaniu się tłuszczu w wyniku kładzenia się spać bez przetrawienia posiłku. Dlatego też w wielu przypadkach zaleca się nawet spożywanie pożywnej i zdrowej przekąski późnym popołudniem i unikanie jedzenia kolacji przed snem. Jeśli przyśpieszysz czas spożywania wszystkich codziennych posiłków, nie będziesz miał problemu z kolacją i nie będziesz musiał jej wykluczać.

Wskazówki dotyczące zdrowej kolacji

Wybierając idealną kolację przed snem, należy kierować się poniższymi wskazówkami i poradami, aby uniknąć gromadzenia zbędnego tłuszczu i przybierania na wadze.

  1. Należy bardzo uważać na sałatki, ponieważ czasami, gdy zawierają one dużą liczbę składników, stają się prawdziwą bombą kaloryczną. Jeśli chcesz przygotować zdrową i zrównoważoną sałatkę, nie zapomnij dodać do niej białek, zdrowych tłuszczów, takich jak orzechy lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, oraz warzyw. Zapomnij również o dodawaniu jakichkolwiek sosów, ponieważ są one dość kaloryczne.
  2. Należy bardzo uważać na produkty niskokaloryczne lub light, ponieważ są one bardzo modne i mogą wprowadzać w błąd, myśląc, że jemy zdrowy obiad. Eksperci odradzają spożywanie takich produktów w porze kolacji w sposób pożywny i zalecają wybieranie produktów naturalnych, takich jak warzywa lub owoce.
  3. Zawsze dobrze jest spożywać białko, takie jak mięso lub ryby. Najlepszym sposobem ich przygotowania jest grillowanie, ponieważ w ten sposób wykorzystuje się ich składniki odżywcze i przyrządza się je z niewielką ilością tłuszczu.
  4. Niezbędna jest wiedza o zbilansowanej diecie i prawidłowym odżywianiu.

Podsumowanie artykułu o kolacji

Zamiast eliminować jeden posiłek w ciągu dnia, np. kolację, należy stosować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, która umożliwi prawidłowe odżywianie się i zapobiegnie odkładaniu się zbędnego tłuszczu w organizmie. Zaleca się również przyspieszenie godzin posiłków, aby uniknąć zbyt późnego jedzenia kolacji. Nie należy rezygnować z kolacji, powinna być ona po prostu lekka i zdrowa.

Wreszcie, należy pamiętać, że oprócz jedzenia, kluczem do utraty tych zbędnych kilogramów, które tak bardzo nas martwią, są ćwiczenia fizyczne.